Zamek<br />w Kwidzynie
Aplikacja mobilna na stulecie Plebiscytu 1920 na Powiślu – podążaj szlakiem wydarzeń sprzed 100 lat11 listopada Narodowe Święto Niepodległości - zapraszamyPrzyroda Polski PółnocnejPustułkowa Kamera

Wydarzenia / EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2022 w Muzeum Zamkowym w Malborku z oddziałami w Kwidzynie i Sztumie

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2022 w Muzeum Zamkowym w Malborku z oddziałami w Kwidzynie i Sztumie

Muzeum Zamkowe w Malborku z oddziałami Zamek Kwidzyn i Zamek Sztum, które jest koordynatorem 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie pomorskim, zaprasza na serię wydarzeń celebrujących dziedzictwo kulturowe we wszystkich naszych trzech oddziałach. Poniżej przedstawiamy pełen program wydarzeń:

 

 

10 września 2022

Połączeni dziedzictwem - kultura materialna Żuław na Zamku w Malborku

Termin: 10 września 2022, 11:00-14:00

 

Zamek krzyżacki to nie tylko średniowiecze! Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Połączeni dziedzictwem” zapraszamy do odkrywania elementów kultury materialnej Żuław na Zamku w Malborku.

 

W średniowieczu mawiano: „Ex marmore Mediolanum, ex lapide Ofen, ex luto Marienburg” czyli z marmuru Mediolan, z kamienia Buda, z błota Malbork. Bo tak faktycznie, patrząc na kwestie techniczno-materiałowe, było. Mury tego ogromnego zamku wzniesione zostały z przetworzonej przez człowieka gliny … czyli z żuławskiego błota. W historii twierdzy to powiedzenie nie było jedynym nawiązaniem Zamku do Żuław. W 1898 roku Konserwatorem Zabytków Prowincji Prusy Zachodnie w Cesarstwie Rzeszy Niemieckiej został Bernhard Schmid. A częścią tej prowincji są Gdańskie, Wielkie i Małe Żuławy. Ideą obecnego od końca XIX wieku w murach zamkowych Schmida – bo tu mieściły się jego biura – było stworzenie na terenie zespoły zamkowego muzeum regionalnego – Heimatmuseum. Zafunkcjonowało ono w 1915 roku otwarciem dla zwiedzających, jednak już od około 1902-1905 roku w przestrzeni zamkowej pojawiały się ściągane przez Schmida zabytki kultury materialnej Żuław.

 

Zapraszamy do zapisów na bezpłatny spacer, który odbędzie się 10 września o godz. 11.00.

Poprowadzą nas pracownicy Działu Konserwacji Zamku.

 

Zapisy pod adresem: m.rogalewska@zamek.malbork.pl

 

Duchy przeszłości- spotkania z wyjątkowymi mieszkańcami Powiśla na Zamku w Kwidzynie

Termin: 10 września 2022, 11:00-14:00

 

Spotkania z wyjątkowymi mieszkańcami Powiśla, duchami tej ziemi. Można będzie z nimi porozmawiać, zrobić straszną maskę, własny kwiat z papieru i rozwiązać przyrodnicza zagadkę. Duch O.F. von der Groebena opowie o dziejach swojego rodu, Dorota z Mątowów przedstawi świat małych i dużych dziecięcych strachów, Matka Natura zada zagadki na wystawie przyrodniczej, pani Becher opowie , co łączy Holandię z Powiślem, a hrabia Sierakowski przedstawi swoje skarby w kwidzyńskiej kolekcji.

 

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Informacja w wartowni.

 

 

17 września 2022

 

Dawne tradycje i obyczaje ślubne Powiśla na Zamku w Sztumie

Termin: 17 września 2022, 10:30-13:00

 

Śluby i wesela są nieodłączną częścią naszej kultury i dziedzictwa. Jak dawniej wyglądały ślubne obrzędy i tradycje na terenie Powiśla? Czy ich reminiscencje możemy odnaleźć we współczesnych zwyczajach?

Na te i inne pytania odpowiemy podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Zamku w Sztumie – Oddziale Muzeum Zamkowego w Malborku.

 

Zapraszamy do Zamku w Sztumie w sobotę 17.09. w godz. 10:30-13:00. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wysłuchać wykładu okolicznościowego oraz wziąć udział w przygotowanych warsztatach. Atrakcje będą czekały także na dzieci.

 

Program:

10:30 – spacer edukacyjny – zwiedzanie zamku z przewodnikiem

11:00 – „Co miał wspólnego kot ze szczęściem małżeńskim i czy dobrze jest chodzić drogą drwali, czyli o dawnych ślubach na Powiślu.” – wykład poprowadzi Wioleta Rudzka

11:00-13:00 – strefa zabaw dla dzieci

12:00 – warsztaty pieczenia weselnych chlebów obrzędowych

13:00 – powiślański korowód weselny

 

"Szkiełko i oko- dziedzictwo architektury" na Zamku w Malborku

Termin: 17 września 2022, 10:00-14:00

 

Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza w dniu 17 września 2022 roku na Europejskie Dni Dziedzictwa realizowane pod hasłem: „Szkiełko i oko – dziedzictwo architektury”.

 

W programie:

 

Podsumowanie konkursu fotograficznego pt. „Znaki czasu… Architektura zatrzymana w kadrze”, ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród dla laureatów, oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ruiny i odbudowa w obiektywie Macieja Kilarskiego”, prowadzący: Jolanta Justa, Ewa Kasprzyk. Prosimy o dokonanie telefonicznej rezerwacji pod numerem: 55/6470 983. Miejsce zbiórki uczestników na placu przed kasą biletową o godz. 10:45.

 

Warsztat fotograficzny z architektury. Organizatorzy proszą o zaopatrzenie się we własne aparaty fotograficzne. Liczba uczestników ograniczona do 15 osób, prowadzący: Tomasz Bogdanowicz, rezerwacja telefoniczna pod numerem: 502 556 236, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

 

Warsztat z rysunku architektonicznego. Organizatorzy zapewniają materiały plastyczne (papier, ołówek). Liczba uczestników ograniczona do 15 osób, prowadzący: Arkadiusz Dzikowski, rezerwacja telefoniczna pod numerem: 603 407 573, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

 

Miejsce zbiórki uczestników warsztatów na placu przed kasą biletową o godz. 10:00.  Przewidywany czas zakończenia warsztatów: godz. 14:00.

 

KLAUZULA INFORMACYJNA


Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), publ. Dz. Urz. UE L Nr 119, s. 1 informujemy, iż:
 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Muzeum Zamkowe w Malborku (ul. Starościńska 1, 82-200 Malbork) reprezentowane przez Dyrektora.
 2. W sprawach z zakresu ochrony danych osobowych mogą Państwo kontaktować się z Muzeum Zamkowym w Malborku pod adresem e-mail: inspektor@zamek.malbork.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy cywilnoprawnej.
 4. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji ww. celu z uwzględnieniem okresów przechowywania określonych w przepisach odrębnych, w tym przepisów archiwalnych.
 5. Podstawą prawną przetwarzania danych jest art. 6 ust. 1 lit. b) ww. rozporządzenia.
 6. Odbiorcami Pani/Pana danych będą podmioty, które na podstawie zawartych umów przetwarzają dane osobowe w imieniu Administratora.
  Osoba, której dane dotyczą ma prawo do:
  - dostępu do treści swoich danych oraz możliwości ich poprawiania, sprostowania, ograniczenia przetwarzania oraz do przenoszenia swoich danych, a także - w przypadkach przewidzianych prawem - prawo do usunięcia danych i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Państwa danych.
  - wniesienia skargi do organu nadzorczego w przypadku gdy przetwarzanie danych odbywa się z naruszeniem przepisów powyższego rozporządzenia tj. Prezesa Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Podanie danych osobowych jest warunkiem zawarcia umowy cywilnoprawnej. Osoba, której dane dotyczą jest zobowiązana do ich podania. Konsekwencją niepodania danych osobowych jest brak możliwości zawarcia umowy. Ponadto informujemy, iż w związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych nie podlega Pan/Pani decyzjom, które się opierają wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu, o czym stanowi art. 22 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.