Zamek<br />w Kwidzynie
Forma funkcja nowoczesnośćCiałopaleniePlebiscytDARMOWY LISTOPAD 2022

Wydarzenia / EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2022 WYDARZENIA NA POMORZU

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2022 WYDARZENIA NA POMORZU

 

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA – POŁĄCZENI DZIEDZICTWEM

 

Muzeum Zamkowe w Malborku, koordynator Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie pomorskim zapraszają na szereg wydarzeń w ramach 30. Edycji programu w regionie pomorskim. W dniach 10-11 i 17-18 września na całym Pomorzu odbędzie się seria imprez celebrujących dziedzictwo, komunikację i integracje społeczną. Specjalne wydarzenia przygotowały m.in. Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Sopotu.

 

30. Edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się już w drugi i trzeci weekend września. Ogólnopolskim koordynatorem jest tradycyjnie Narodowy Instytut Dziedzictwa. „Połączeniu dziedzictwem” to tegoroczne hasło EDD, pod którym odbędą się setki wydarzeń w całej Polsce – także w województwie pomorskim. Projekty oferowane przez instytucje w województwie pomorskim odbywają się nie tylko stacjonarnie, ale także wirtualnie – warto także zwrócić uwagę na projekty celebrujące nasze wspólne dziedzictwo w muzyce i sztuce.

 

Korzystanie z oferty kulturalnej w ramach tego projektu ułatwia specjalna aplikacja, dzięki której szybko i wygodnie można znaleźć lokalne wydarzenie z ciekawą ofertą. Aplikacja nie tylko pokaże nam, jakie wydarzenia są organizowane w naszej okolicy, ale także wyznaczy trasę do wybranej imprezy czy zaprezentuje program w wybranym przedziale czasowym. POBIERZ APLIKACJĘ

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

 

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Opiekunowie lokalnych obiektów i placówek kulturalnych w ramach EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury – muzeów, skansenów, parków, ogrodów – nie zawsze dostępnych na co dzień dla publiczności lub do których wstęp wiąże się z opłatami. Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje.

 

WYDARZENIA NA POMORZU: 

 

CUD MIÓD. Posmakuj darów lata, Muzeum w Lęborku

Kiermasz skupi się na tradycji lokalnej, kaszubskiej, pomorskiej – poczynając od sztuki kulinarnej – tradycyjnych wyrobach ekologicznych, kończąc na ceramice i rzeźbie, którą tworzą lokalni artyści. Wspólne muzykowanie i warsztaty tradycyjnego tańca ludowego pozwolą uczestnikom na przypomnienie, bądź zaszczepienie tych tradycji, które w XXI wieku uległy już niemal całkowitemu zapomnieniu.

 

 

 

Internetowy quiz etnograficzny

Pomorze Gdańskie to: Kaszuby, Kociewie, Żuławy, Powiśle. Subregiony z własną tradycyjną architekturą, do której coraz częściej nawiązują współcześnie powstające obiekty. Warto ją poznać – szukając choćby odpowiedzi na quizowe pytania – i naśladować. Quiz zawierać będzie 15 pytań z odpowiedziami do wyboru dotyczących tradycyjnej architektury Pomorza Gdańskiego. W internetowym quizie architektonicznym będzie można wziąć udział już 9 września 2022 r. Wtedy informacja o nim wraz z linkiem do aktywnego formularza upubliczniona zostanie na stronie głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku – w Aktualnościach (https://wbpg.org.pl/aktualnosci).

 

Pomorskie ciekawostki z BBC (cz. 26) – Materialne dziedzictwo ludowe Pomorza Gdańskiego, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego

 

Dziedzictwo kulturowe Pomorza Gdańskiego jest ogromne. Tworzy je dziś m.in. budownictwo ludowe, które – uwiecznione na fotografiach – prezentowane jest w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej (bibliotekacyfrowa.eu)

 

Warto je poznać przy okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, W Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej udostępnionych jest około 1000 fotografii o charakterze etnograficznym pochodzących ze zbiorów wdzydzkiego skansenu, jak nazywane jest potocznie Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny. Wykonane zostały w celach muzealno-naukowych. Pokazują nie tylko budownictwo ludowe (chałupy, dworki, zabudowania gospodarcze, w tym wiatraki; często obiekty te fotografowane były z różnych stron), ale także jego wyposażenie, dawny sprzęt rolniczy, krajobraz dookoła, a nawet zwyczaje, jak sfotografowany w 1973 r. kaszubski zespół przebierańców bożonarodzeniowych z Nowej Wsi Kartuskiej.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/pomorskie-ciekawostki-z-bbc-cz-26-materialne-dziedzictwo-ludowe-pomorza-gdanskiego/

 

Dziedzictwo regionu w internetowej bazie Bibliografia Pomorza Gdańskiego i Środkowego, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego

 

       Internetowa baza Bibliografia Pomorza Gdańskiego i Środkowego (https://katalogbpg.wbpg.org.pl/) to ponad 200 000 opisów artykułów z prasy lokalnej, regionalnej i ogólnopolskiej o wydarzeniach z różnych dziedzin dawnego i współczesnego życia w pomorskim regionie. Z myślą o Europejskich           Dniach Dziedzictwa przygotowany i udostępniony zostanie na WWW Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (w części Aktualności) bogaty wybór tych materiałów, z których powstać mogą szkolne i dziennikarskie teksty czy mniejsze lub większe prace naukowe.

 

      https://edd.nid.pl/wydarzenia/dziedzictwo-regionu-w-internetowej-bazie-bibliografia-pomorza-gdanskiego-i-srodkowego/

 

Solidarni z Ukrainą w obiektywie, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego

Solidarni z Ukrainą to wystawa fotograficzna prezentująca wyjątkową pomoc, którą Polacy udzielili swoim sąsiadom w obliczu wielkiej tragedii, jaką jest wojna.Europejskie Dni Dziedzictwa są doskonałą okazją aby odwiedzić wystawę „Solidarni z Ukrainą w obiektywie.” otwartą w ramach obchodzonych rokrocznie w Gdańsku Dni Solidarności. Wystawa prezentuje oblicze prawdziwej solidarności. Będzie można ją zobaczyć także we wrześniu w Bibliotece Chełm przy ul. Dragana 26.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/solidarni-z-ukraina-w-obiektywie/ 

 

Letni Jarmark Etnograficzny, Muzeum Narodowe w Gdańsku

Podczas 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Połączeni dziedzictwem” zapraszamy na Letni Jarmark Etnograficzny, otwarty już od 14 maja do 18 września 2022 r. Czynny codziennie w godzinach 10.00-16.00.

 

 

W programie:

▪️ kiermasz prac twórców ludowych z Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław oraz rękodzieła artystycznego i użytkowego

▪️ pokazy tradycyjnych rzemiosł, sztuki ludowej i rękodzieła

▪️ sprzedaż wydawnictw promujących regiony

▪️ potrawy kuchni regionalnej

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/letni-jarmark-etnograficzny-2/

 

Jak feniks. O fenomenie odbudowy miast, Muzeum Gdańska

 

Wydarzenie skierowane do starych i nowych mieszkańców Gdańska. Obejmuje spacer na temat odbudowy miasta ze zniszczeń wojennych oraz panel dyskusyjny poświęcony fenomenowi wspólnot miejskich. Dostępne w języku polskim i ukraińskim.

Gdańsk od wieków był portem dla ludzi z całej Europy. Każdy docierał tu z bagażem swoich doświadczeń, tradycji, wspomnień. Ta wielokulturowa społeczność tworzyła nową tożsamość, czerpiącą z bogactwa każdego jej członka. Proces ten powtarzał się wielokrotnie, również po wielkich burzach przetaczających się przez Gdańsk. Po II wojnie światowej w mieście pozostało kilka tysięcy przedwojennych, polskich gdańszczan, na miejsce wysiedlonych Niemców przyjechali Polacy, często wysiedleni z Wilna i Lwowa. Wspólnymi siłami podnieśli z ruin zniszczone miasto. Nadali mu nową formę, zachowując jednak specyfikę miejsca. Wrośli w nie i są kontynuatorami tysiącletniej historii Gdańska. Współcześnie do miasta przybywają mieszkańcy Ukrainy i Białorusi, starając się znaleźć tutaj spokojny i bezpieczny port.

Wydarzenie skierowane do współczesnych mieszkańców Gdańska: Polaków, Ukraińców, Białorusinów, Tatarów i innych.

1. Spacer, podczas którego uczestnicy poznają historię i ideę powojennej odbudowy Gdańska. Ścieranie się koncepcji urbanistycznych, wpływ tradycji miejscowej i przywiezionej przez migrantów. Oprowadzanie w języku polskim i ukraińskim.

2. Panel dyskusyjny „Moje miasto”. Jak dziś miasto może się stać częścią nas samych, niezależnie od tego, skąd do niego przybyliśmy. Historie rodzin i poszczególnych osób związane z Gdańskiem. Prowadzenie w języku polskim i ukraińskim.

Terminy:

10 września 2022, godzina 12:00-15:00

17 września 2022, godzina 12:00-15:00

Ratusz Głównego Miasta. Obowiązują zapisy na adres mailowy edukacja@muzeumgdansk.pl

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/jak-feniks-o-fenomenie-odbudowy-miast/

 

Kaszubsko - ukraińskie warsztaty rękodzieła ludowego, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach

Z okazji jubileuszowej 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy do Muzeum na kaszubsko – ukraińskie warsztaty rękodzieła ludowego.

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poznać:

– wyrób i woskowanie kwiatów z papieru

– tkanie „szmaciaka”

– ludowe „wybijki”

– lalki „motanki”

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/kaszubsko-ukrainskie-warsztaty-rekodziela-ludowego/

 

Duchy przeszłości- spotkania z wyjątkowymi mieszkańcami Powiśla, Zamek w Kwidzynie, oddział Muzeum Zamkowego w Malborku

 

Spotkania z wyjątkowymi mieszkańcami Powiśla, duchami tej ziemi. Można będzie z nimi porozmawiać, zrobić straszną maskę, własny kwiat z papieru i rozwiązać przyrodnicza zagadkę.

Duch O.F. von der Groebena opowie o dziejach swojego rodu, Dorota z Mątowów przedstawi świat małych i dużych dziecięcych strachów, Matka Natura zada zagadki na wystawie przyrodniczej, pani Becher opowie , co łączy Holandię z Powiślem, a hrabia Sierakowski przedstawi swoje skarby w kwidzyńskiej kolekcji.

 

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Informacja w wartowni.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/duchy-przeszlosci-spotkania-z-wyjatkowymi-mieszkancami-powisla/ 

"Uwaga, detal!" Dokumentacja detalu architektonicznego w Gdańsku-Oruni, Fundacja Polanki

Zapraszamy wolontariuszy do dokumentacji detalu architektonicznego w Gdańsku-Oruni. Uważnie przyjrzymy się zabytkowym drzwiom, oknom, dekoracjom rzeźbiarskim, balustradom, szeregowi innych elementów. Jest wiele powodów by docenić ich wartość i urodę!

 

Wolontariusze pod okiem historyków sztuki oraz konserwatorów zostaną przeszkoleni, a następnie wykonają dokumentację fotograficzną. Zdjęcia złożą się na bazę oruńskiego detalu architektonicznego, która zostanie udostępniona w internecie. Spotkania z wolontariuszami odbędą się w soboty 10.09., 24.09., 08.10. w godz. 10:00-15:00 w Stacji Orunia, ul Dworcowa 9, Gdańsk -Orunia. Zajęcia będą podzielone na część szkoleniową: historia Oruni i jej architektury, nazewnictwo detali architektonicznych, podstawy sporządzania opisu architektonicznego, zagadnienia związane z ochroną prawną zabytków, (3 x ok. 1,5 godz.) oraz część praktyczną w terenie. Podczas wyjść w teren wolontariusze wykonają dokumentację fotograficzną detali wybranych zabytków pod okiem historyka sztuki oraz konserwatorów, którzy podzielą się swoją wiedzą “in situ” (3 x ok. 2 godz.) Organizatorem projektu “Uwaga, detal!” jest Fundacja Polanki działająca na rzecz włączania społeczności lokalnych w ochronę zabytków, zaś jego partnerem Stacja Orunia – otwarty dom kultury, należący do sieci Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/uwaga-detal-dokumentacja-detalu-architektonicznego-w-gdansku-oruni/

 

Jak z obrazka - gra miejska dla rodzin, Muzeum Miasta Gdyni

Gra miejska skierowana jest do dzieci w wieku 6 – 12 lat z opiekunami.

 

Przyzwyczailiśmy się do ilustracji barwnie ozdabiających książki czy artykuły. Czy mamy z nimi również do czynienia podczas przechadzek po naszych ulubionych ulicach? Przekonajmy się o tym w czasie rodzinnej gry miejskiej „Jak z obrazka” organizowanej przez Muzeum Miasta Gdyni. W trakcie wydarzenia uczestnicy dowiedzą się, czym jest ilustracja i czy można ją odnaleźć w centrum Gdyni.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/jak-z-obrazka-gra-miejska-dla-rodzin/

 

Połączeni dziedzictwem - kultura materialna Żuław na Zamku w Malborku

 

Zamek krzyżacki to nie tylko średniowiecze! Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Połączeni dziedzictwem” zapraszamy do odkrywania elementów kultury materialnej Żuław na Zamku w Malborku.

 

W średniowieczu mawiano: „Ex marmore Mediolanum, ex lapide Ofen, ex luto Marienburg” czyli z marmuru Mediolan, z kamienia Buda, z błota Malbork. Bo tak faktycznie, patrząc na kwestie techniczno-materiałowe, było. Mury tego ogromnego zamku wzniesione zostały z przetworzonej przez człowieka gliny … czyli z żuławskiego błota. W historii twierdzy to powiedzenie nie było jedynym nawiązaniem Zamku do Żuław. W 1898 roku Konserwatorem Zabytków Prowincji Prusy Zachodnie w Cesarstwie Rzeszy Niemieckiej został Bernhard Schmid. A częścią tej prowincji są Gdańskie, Wielkie i Małe Żuławy. Ideą obecnego od końca XIX wieku w murach zamkowych Schmida – bo tu mieściły się jego biura – było stworzenie na terenie zespoły zamkowego muzeum regionalnego – Heimatmuseum. Zafunkcjonowało ono w 1915 roku otwarciem dla zwiedzających, jednak już od około 1902-1905 roku w przestrzeni zamkowej pojawiały się ściągane przez Schmida zabytki kultury materialnej Żuław.

 

Zapraszamy do zapisów na bezpłatny spacer, który odbędzie się 10 września o godz. 11.00.

Poprowadzą nas pracownicy Działu Konserwacji Zamku.

 

Zapisy pod adresem: m.rogalewska@zamek.malbork.pl

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/polaczeni-dziedzictwem-kultura-materialna-zulaw-na-zamku-w-malborku/

Przed wiekami, Fabryka Sztuk

Historyczne obozowisko, a w nim: zabawy plebejskie, pokaz kucia i plecenia krajek, średniowieczne pieśni i tańce, stół z jadłem, wizyta w starym kościele, promocja książki o udziale husytów w wojnach polsko-krzyżackich z tczewskim epizodem.

 

Dziedziniec Fabryki Sztuk zamieni się w historyczne obozowisko. Będzie można spróbować swoich sił w szermierce czy też rzucaniu podkową do celu, poznać zabawy plebejskie, przypatrzeć się pokazowi kucia i plecenia krajek oraz zasiąść przy średniowiecznym stole. Zespół muzyki dawnej zaprosi do wspólnego tańca, a także wykona średniowieczne pieśni. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wizyta w najstarszym zabytku Tczewa – Farze św. Krzyża, po której oprowadzi ks. Prałat Piotr Wysga. Jednym z punktów programu (godz. 16.00) będzie promocja książki wydanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną – tłumaczenie powieści „Tczewski stos” Jiráska z końca XIX wieku. Historyczne tło opowiadania stanowi obecność w 1433 roku wojsk husyckich na Pomorzu, które wspierały króla Jagiełłę w wojnie z Zakonem Krzyżackim. Tczew został przez nich zdobyty szturmem, a czescy najemnicy walczący w służbie Zakony spaleni.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/przed-wiekami/

Połączeni dziedzictwem...Rzucewo, Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck

Zapraszamy do Parku Kulturowego Osada Łowców Fok w Rzucewie na XXX edycję Europejskich Dni Dziedzictwa

Wystawa czasowa:

„Połączeni dziedzictwem… Rzucewo – Od osady z epoki kamienia do Parku Kulturowego Osada Łowców Fok w Rzucewie, czyli o integracji i tożsamości regionalnej na przykładzie dziedzictwa archeologicznego Gminy Puck”

 

Dziedzictwo kulturowe jest podstawą budowania tożsamości i integracji społeczności lokalnych. Jednym z jego elementów jest przeszłość danego regionu. Poprzez badania archeologiczne odkrywamy świat dawno „pogrzebany” i zapomniany. W długoletnich badania archeologicznych prowadzonych na terenie Cypla Rzucewskiego uczestniczyło wielu mieszkańców Rzucewa i gminy Puck. Była to nie tylko praca na tzw. „wykopie”, ale też przygotowanie pierwszych wystaw, na których pokazywane były „świeżo” wydobyte zabytki. To z uczestnikami tych badań organizowaliśmy pierwsze Europejskiego Dni Dziedzictwa, montowaliśmy pierwsze tablice informujące o historii prac archeologicznych, a na wykopach witaliśmy czołowych europejskich archeologów. W efekcie badań archeologicznych i dzięki Samorządowi Gminy Puck powstał Park Kulturowy – Osada Łowców Fok w Rzucewie. Jedyny taki nad Bałtykiem. Prezentowana wystawa ma przypomnieć uczestników rzucewskich wykopalisk i nie uświadamianej wówczas wspólnoty skupionej wokół wartości jaką było – odkrywanie historii Rzucewa. Niektórych uczestników niema już wśród nas, pozostały po nich fotografie i nasza świadomość, jak wiele im zawdzięczamy. Dzisiejszy Park Kulturowy w Rzucewie pod zarządem Ośrodka, Kultury, Sportu i Turystyki to wizytówka Gminy Puck, to miejsce spotkań, warsztatów i festynów. Przestrzeń publiczna dostępna dla wszystkich. To miejsce gdzie poznajemy najstarszą historię gminy i ziemi puckiej.Dzisiejszy Park Kulturowy w Rzucewie jest odpowiedzią na pytanie, czy warto chronić nasze wspólne dziedzictwo, które buduje naszą regionalną tożsamość, pokazując jednocześnie nasze europejskie korzenie…

 

W programie:

10.09.22 ( sobota )  godz. 15.oo Uroczyste otwarcie Europejskich Dni Dziedzictwa

10-11.09.22 w godz. 11.oo–16.oo będą bezpłatnie dostępne wystawy w „Chacie Kaszubskiej”: „Rzucewo w epoce kamienia” i „Pradzieje Gminy Puck”

11.09.22 (niedziela)  godz. 12.oo  Rozpoczęcie IX Pomorskiego Turnieju w rzucaniu oszczepem przy pomocy miotacza z epoki kamienia.

Turniej rozgrywany będzie w dwóch kategoriach: dzieci i młodzież do lat 14 oraz młodzież i dorośli. Dostępne będą stoiska i wystawy twórców ludowych z terenu ziemi puckiej, min. rogarstwo, haft kaszubski, malarstwo, rzeźba, porady zielarza. Degustacja potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rzucewa. Występy zespołów kaszubskich podczas otwarcia.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/polaczeni-dziedzictwem-rzucewo/

„Alternatywny przewodnik” po wystawie „Kolekcja w działaniu” Spotkanie i spacer po ekspozycji, NOMUS / Nowe Muzeum Sztuki Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku

 

Zapraszamy do NOMUS-u na spotkanie i spacer po wystawie kolekcji z Natalią Legutko, projektantką oraz Pawłem Błęckim i Markiem Wodzisławskim, współautorami alternatywnego przewodnika „Kolekcja w działaniu”. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Grzonkowska

 

To wyjątkowe wydawnictwo, po naszej ekspozycji, zostało przygotowane przez doktorantki i doktorantów ASP w Krakowie we współpracy z dr Martą Lisok.

„Programy edukacyjne, warsztaty czy działania partycypacyjne są drogowskazami na mapie sztuki. Nasz przewodnik jest próbą odnalezienia alternatywnych ścieżek komunikacji z odbiorczyniami i odbiorcami. Propozycje doktorantów i doktorantek ASP w Krakowie, to przede wszystkim indywidualne interpretacje dzieł z muzealnej kolekcji, przygotowane m.in. pod kątem aktywności warsztatowej czy szeroko pojętej partycypacji. Alternatywny przewodnik jest gestem zapraszającym do aktywnego obcowania z pracami prezentowanymi w NOMUS-ie” – piszą twórczynie i twórcy Przewodnika.

 

Informacje praktyczne:

– termin: 10 września 2022 (sobota), w godz. 16.00-18.00

– miejsce: NOMUS / Nowe Muzeum Sztuki Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Stefana Jaracza 14, Gdańsk

– wstęp bezpłatny

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/alternatywny-przewodnik-po-wystawie-kolekcja-w-dzialaniu-spotkanie-i-spacer-po-ekspozycji/

 

HAFTOWANE PATCHWORKowe LOVE, Szkoła Podstawowa w Kowalach

 

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa w szkole w Kowalach będą odbywały się przez tydzień zajęcia edukacyjne i wystawa z haftami polskimi. Uczniowie na lekcji plastyki będą przenosić wzory na tkaninę i malować zgodnie z kanonem.

 

Hasło „Połączeni dziedzictwem” – wystawa będzie przedstawiała mapę Polski połączoną metoda patchwork z różnymi haftami tworzącymi całość. Wzorując się na liście dziedzictwa niematerialnego wyróżnione są szczególnie hafty: kaszubski szkoły żukowskiej, kurpiowski z puszczy białej, wilanowski i snutka golińska. Hafty będą pokazane w szerokim zastosowaniu, nie tylko kojarzone z ubiorem. Pomorze jest wielokulturowe, tak więc projekt będzie przedstawiał dorobek ogólnopolski w celu budowania więzi międzypokoleniowej i budowania tożsamości lokalnej i krajowej.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/haftowane-patchworkowe-love/

XXI Jarmark Cysterski w Pelplinie, Diecezja pelplińska, Powiat tczewski, Gmina Pelplin

 

Tradycyjnie z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy na Jarmark Cysterski do Pelplina! Jarmark Cysterski odbywa się cyklicznie zawsze w trzeci weekend września na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie od 21 lat. Składają się na niego konferencje naukowe, inscenizacje, turnieje, wystawy, warsztaty oraz jarmark kupiecki – produkty lokalne, regionalne oraz jarmark rzemiosł dawnych.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/xxi-jarmark-cysterski-w-pelplinie/

 

Szwedzkie dziedzictwo na Pomorzu Środkowym, Pałac w Grapicach

Szwedzki pałac rodziny Wallenius z początku XX wieku powraca do dawnej świetności. Szwedzkie dziedzictwo, czas żniw, ziemiańska tradycja dawniej i dziś.

 

Szwedzkie dziedzictwo na Pomorzu Środkowym w postaci zespołu pałacowo-parkowego założonego przez szwedzką rodzinę Wallenius. Historia, która przez kilkadziesiąt lat była zapomniana i dziś, powraca by promować szwedzką kulturę i tradycję, przybliżać szerszemu gronu ziemiańskie życie dawniej i dziś poprzez spotkanie przy ognisku, prelekcje i kontakt z naturą.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/szwedzkie-dziedzictwo-na-pomorzu-srodkowym/ 

 

"Szkiełko i oko- dziedzictwo architektury", Muzeum Zamkowe w Malborku

Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza w dniu 17 września 2022 roku na Europejskie Dni Dziedzictwa realizowane pod hasłem: „Szkiełko i oko – dziedzictwo architektury”.

 

W programie:

 

Podsumowanie konkursu fotograficznego pt. „Znaki czasu… Architektura zatrzymana w kadrze”, ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród dla laureatów, oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ruiny i odbudowa w obiektywie Macieja Kilarskiego”, prowadzący: Jolanta Justa, Ewa Kasprzyk. Prosimy o dokonanie telefonicznej rezerwacji pod numerem: 55/6470 983. Miejsce zbiórki uczestników na placu przed kasą biletową o godz. 10:45.

Warsztat fotograficzny z architektury. Organizatorzy proszą o zaopatrzenie się we własne aparaty fotograficzne. Liczba uczestników ograniczona do 15 osób, prowadzący: Tomasz Bogdanowicz, rezerwacja telefoniczna pod numerem: 502 556 236, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Warsztat z rysunku architektonicznego. Organizatorzy zapewniają materiały plastyczne (papier, ołówek). Liczba uczestników ograniczona do 15 osób, prowadzący: Arkadiusz Dzikowski, rezerwacja telefoniczna pod numerem: 603 407 573, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Miejsce zbiórki uczestników warsztatów na placu przed kasą biletową o godz. 10:00.  Przewidywany czas zakończenia warsztatów: godz. 14:00.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/szkielko-i-oko-dziedzictwo-architektury/

 

Dawne tradycje i obyczaje ślubne Powiśla, Muzeum Zamkowe w Malborku, oddział Zamek Sztum

Śluby i wesela są nieodłączną częścią naszej kultury i dziedzictwa. Jak dawniej wyglądały ślubne obrzędy i tradycje na terenie Powiśla? Czy ich reminiscencje możemy odnaleźć we współczesnych zwyczajach?

Na te i inne pytania odpowiemy podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Zamku w Sztumie – Oddziale Muzeum Zamkowego w Malborku.Zapraszamy do Zamku w Sztumie w sobotę 17.09. w godz. 10:30-13:00. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wysłuchać wykładu okolicznościowego oraz wziąć udział w przygotowanych warsztatach. Atrakcje będą czekały także na dzieci.

 

Program:

10:30 – spacer edukacyjny – zwiedzanie zamku z przewodnikiem

11:00 – „Co miał wspólnego kot ze szczęściem małżeńskim i czy dobrze jest chodzić drogą drwali, czyli o dawnych ślubach na Powiślu.” – wykład poprowadzi Wioleta Rudzka

11:00-13:00 – strefa zabaw dla dzieci

12:00 – warsztaty pieczenia weselnych chlebów obrzędowych

13:00 – powiślański korowód weselny

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/dawne-tradycje-i-obyczaje-slubne-powisla/ 

 

Wykłady w ramach projektu „Badanie strat wojennych – kolekcja Jacoba Kabruna – etap I”

Zapraszamy 17 września w godz. 11:00 – 13:30 na wykłady, które odbędą się w ramach projektu „Badanie strat wojennych – kolekcja Jacoba Kabruna – etap I”.

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku jest kontynuatorem działającego w tym samym budynku do 1945 roku Muzeum Miejskiego w Gdańsku (Stadtmuseum Danzig). Dzisiejsze muzeum ukształtowała polsko-niemiecka historia. Zapraszamy 17 września w godz. 11:00 – 13:30 na spotkania, na których cofniemy się w czasie i poznamy początki jednej i drugiej instytucji.

 

Wykłady odbywają się w ramach projektu „Badanie strat wojennych – kolekcja Jacoba Kabruna – etap I”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.

 

11.00

Sylwia Parais – Początki historii powojennej gdańskiego muzeum – odbudowa siedziby i organizacja polskiej placówki

11:30

dr Magdalena Mielnik – Kość mamuta, język piły i pasy kontuszowe. Kształtowanie się kolekcji i pierwsze lata działalności po 1946 roku.

12: 00

Alicja Andrzejewska – Zając: Pierwsze kolekcje, czyli początki kształtowania zbiorów Muzeum Miejskiego w Gdańsku

12:30

dr Katarzyna Wojtczak – A historii tego budynku i tak byś nie zrozumiał. Klasztor, który został muzeum i jak do tego doszło.

13:30

Czas na rozmowy na wirydarzu i poczęstunek

 

Informacje praktyczne:

– termin: 17 września 2022 (sobota), w godz. 11:00-13:30

– miejsce: Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk

– wstęp bezpłatny

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/wyklady-w-ramach-projektu-badanie-strat-wojennych-kolekcja-jacoba-kabruna-etap-i/

 

 

Święto Plonów, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Oddział Grodzisko w Sopocie

 

Impreza plenerowa organizowana na terenie Grodziska w Sopocie, Oddziału Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, w ramach obchodów EDD 2022. Zaplanowany jest festyn historyczny – dzień żywej historii z inscenizacją obrzędu Święta Plonów.W programie Święta Plonów w sobotę 17.09. przewidziane są pokazy historyczne (płatnerstwo i kowalstwo, garncarstwo, kram rękodzieła dawnego z replikami biżuterii wczesnośredniowiecznej i bizantyńskiej oraz tkactwo), gry i zabawy dla publiczności, koncert muzyki dawnej, opowieść o mitologii i obrzędowości słowiańskiej, prelekcja pt. : Wierzenia i obrzędy żniwne w polskiej kulturze ludowej, scenka historyczna rodzajowo-obrzędowa (wszyscy realizatorzy) oraz pokazy w osadzie z epoki kamienia. Dla zwiedzających dostępne też będą wystawy w pawilonie wystawienniczym, w tym wyjątkowa wystawa czasowa „Miała strój bogaty, malowany w różne światy”. Wydarzenie skierowane jest do turystów indywidualnych i rodzin oraz do członków ruchu rekonstrukcji historycznej.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/swieto-plonow-6/

 

Nasze wspólne dziedzictwo, czyli mniej znana historia Muzeum Sopotu, Muzeum Sopotu

Zapraszamy na spotkanie z kuratorem „Nasze wspólne dziedzictwo, czyli mniej znana historia Muzeum Sopotu” i oprowadzanie po wystawie stałej „Rekonstrukcja wnętrz mieszczańskich z początku XX wieku”.Muzeum Sopotu założono z okazji setnej rocznicy uzyskania praw miejskich przez kurort. W ramach adaptacji i prac konserwatorskich przeprowadzonych w latach 2001-2006 przywrócono pierwotny stan budynku oraz wzbogacono go o nowe funkcje związane z działalnością muzeum. Reprezentacyjne pomieszczenie na parterze, odrestaurowane na podstawie dokumentacji fotograficznej podarowanej w latach 2001-2003 przez córkę pierwszego właściciela willi Ruth Koch (z domu Claaszen). Podczas spotkania pokażemy Państwu zdjęcia z remontu willi.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/nasze-wspolne-dziedzictwo-czyli-mniej-znana-historia-muzeum-sopotu/

 

Rzeka która łączy, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

„Rzeka, która łączy”. Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Wisły oraz CKWS w Tczewie

Zbliża się jubileuszowa 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku do wydarzenia dołączy Muzeum Wisły oraz Centrum Konserwacji Wraków w Tczewie. Wśród atrakcji znalazł się m.in. pokaz plecionkarstwa oraz spotkanie z pasjonatami tradycyjnych drewnianych łodzi.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa przebiegają pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”. W tczewskich oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego goście będą mogli bezpłatnie wziąć udział w licznych spotkań, prelekcjach i warsztatach. Jednym z elementów wydarzenia będzie projekcja etnograficznych filmów dokumentalnych, nawiązujących tematycznie do tradycyjnych zajęć ludności obszarów nadrzecznych.– Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć poddawaną konserwacji średniowieczną wierszę wykonaną z wikliny. Będzie można przekonać się, że na przestrzeni wieków, sposoby i narzędzia do połowu ryb, niewiele się zmieniły. Z kolei pracownicy Działu Konserwacji Muzealiów przedstawią narzędzia rybackie, aktualnie poddawane konserwacji i dla porównania takie, których proces konserwacji już się zakończył. Inną atrakcją, nieudostępnianą na co dzień dla zwiedzających, będzie możliwość wejścia do magazynu i podpatrzenia efektów pracy nad konserwacją drewna – wylicza Ewa Sidor z Działu Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Aby lepiej zrozumieć technikę wyplatania wiklinowych narzędzi goście wezmą udział w warsztatach plecionkarskich i pokazach wyplatania przygotowanych przez Stowarzyszenie Plecionkarzy Polskich.

– Zaprosiliśmy również rybaków, którzy opowiedzą o swojej pracy i o tradycjach związanych z rybołówstwem śródlądowym, a także zaprezentują sposoby naprawy swoich narzędzi wyplatanych z wikliny i nici. O swojej pasji związanej z budową tradycyjnych łodzi wiślanych i przygodach na wiślanym szlaku opowie „Szaman z rzeki” – Andrzej Stański. Z kolei Urszula i Andrzej Lanczewscy podczas pokazów edukacyjnych przybliżą tradycje żeglugi wiślanej, nawigację i szkutnictwo – dodaje Ewa Sidor.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa – Muzeum Wisły i CKWS – 17.09.2022 r

12.00 – 18.00

 

Muzeum Wisły w Tczewie:

Wystawa pt. „Człowiek i rzeka. Rybołówstwo na dolnej Wiśle” – samodzielne zwiedzanie z kartą pracy – upominek dla zwiedzających

Centrum Konserwacji Wraków Statków:

I. Projekcja filmów etnograficznych ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie

II. „Szaman z rzeki” – spotkanie z Andrzejem Stańskim i Marią Dryhub, pasjonatami tradycyjnych drewnianych łodzi i historii związanych z Wisłą (krypa.pl)

III. Pokazy edukacyjne związane z tematyką wiślaną: historia i tradycje żeglugi wiślanej, nawigacja, szkutnictwo i inne – Urszula i Andrzej Lanczewscy (szlakiemwisly.pl)

IV. Tradycje śródlądowego rybołówstwa – pogadanka i pokazy przygotowane przez p. Jana Okonka, rybaka z j. Dąbrówka koło Sztumu i Władysława Latopolskiego z Tczewa

V. Pokaz plecionkarstwa przygotowany przez Polskie Plecionkarstwo (polskieplecionkarstwo.pl)

VI. Pokazy konserwatorskie – Dział Konserwacji Muzealiów NMM.

VII. „Wietrzenie magazynów” – otwieramy magazyn pracowni konserwatorskiej

VIII Powroźnictwo – prezentacja działania toru powroźniczego, splatanie liny z udziałem publiczności.

IX. Zajęcia plastyczne dla dzieci

X. Pamiątkowe przypinki

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/rzeka-ktora-laczy/

 

Zaspa Nova. Połączeni dziedzictwem blokowisk. Connected by the heritage of housing estates, Katedra Projektowania Środowiskowego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej

Wizje nowe Zaspy – Zaspa Nova – prezentują koncepcje architektoniczne dla wybranych, kluczowych stref osiedla. Węzeł komunikacyjny, wnętrze urbanistyczne między blokami i obszar rekreacyjny powiązany funkcjonalnie z ogródkami działkowymi zyskają w pr

Wizje nowe Zaspy – Zaspa Nova – prezentują koncepcje architektoniczne dla wybranych, kluczowych stref gdańskiego osiedla Zaspa. Węzeł komunikacyjny, wnętrze urbanistyczne między blokami i obszar rekreacyjny powiązany funkcjonalnie z ogródkami działkowymi zyskują w propozycjach europejskich studentów architektury nowy kształt i wyraz przestrzenny. Nowe spojrzenie i włączenie elementów własnej kultury reprezentowane studentów z Niemiec, Hiszpanii, Turcji, Szkocji, Kraju Basków, Włoch, Grecji i Portugalii pozwala nam, gdańszczanom spojrzeć na znane dobrze osiedle z innej perspektywy. Projekty pokazują nieoczekiwane interpretacje odkrywające potencjał miejsca. Mogłyby one stanowić materiał do debaty na temat wspólnego dziedzictwa mieszkańców Europy, w której blok mieszkalny jest dość powszechnym wzorem domu wielorodzinnego. Kultura europejska to przemieszczanie się znaczeń, symboli i myśli ponad granicami i pokoleniami. Wielopłaszczyznowa migracja to szansa na wzbogacenie, ale też docenienie własnej, odrębnej tożsamości.

Gdańsk jako miasto portowe stanowi dobry przykład przestrzeni tranzytowej dla sztuki, literatury, rzemiosła, muzyki. Pokonywanie granic to niekończąca się podróż po licznych odniesieniach, ale też źródło zarówno tej historycznej już jak i najbardziej aktualnej Solidarności.

Wystawa zawiera projekty studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej z programu Erasmus semestru letniego roku akademickiego 2021/ 2022. Wydarzenie wzbogacone zostanie prelekcją naukową na temat „Roli dziedzictwa w rewitalizacji osiedli mieszkaniowych” (dr inż. arch. Agnieszka Kurkowska) oraz „Metod rewitalizacji budynków mieszkaniowych z wielkiej płyty” (mgr inż. arch. Paulina Duch-Żebrowska)

 

Współkuratorkami/ współorganizatorkami wystawy są dr inż. arch. Agnieszka Kurkowska, mgr inż. arch. Paulina Duch-Żebrowska oraz mgr inż. arch Anna Wróblewska – osoby prowadzące przedmiot „Design of Public Spaces with Green Elements” sem. 6, w ramach którego wykonano projekty prezentowane na wystawie.

Wernisaż 17 września, godz. 16:00 Gmach Główny Politechniki Gdańskiej, III piętro

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/zaspa-nova-polaczeni-dziedzictwem-blokowisk-connected-by-the-heritage-of-housing-estates/

 

Koncert Akademii Głosów Tradycji i otwarcie wystawy Felix Cassubia, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa wystąpi Akademia Głosów Tradycji, zaś 18.09 odbędzie się prezentacja produktów kaszubskich i ukraińskich oraz wspólne warsztaty. Zwiedzanie wystawy Felix Cassubia Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!” i występ Akademii Głosów Tradycji, który odbędzie się w kartuskim muzeum 17 września o godz. 18.00 w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W niedzielę zaś –18 września w godz. 12.00 – 15.00 odbędzie się prezentacja i degustacja produktów tradycyjnej kuchni kaszubskiej i ukraińskiej, a także wspólne warsztaty rękodzieła ludowego prowadzone przez animatorów ukraińskich z Centrum Wsparcia dla Uchodźców działającym przy Stowarzyszeniu Otwarte Kaszuby, KGW Mezowianki oraz lokalnych animatorów i artystów. Jeśli zechcieliby Państwo wesprzeć naszych sąsiadów to za pośrednictwem Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie, serdecznie zapraszamy (18 września , godz 15.00) na pokaz dwóch etiud filmowych: „Pokój” i „Rodzina”.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/koncert-akademii-glosow-tradycji-i-otwarcie-wystawy-felix-cassubia/

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Kolekcja w działaniu, Muzeum Narodowe w Gdańsku

NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Kolekcja w działaniu. Oprowadzać będzie P. Mariola Balińska.

 

Sercem wystawy Kolekcja w działaniu jest sztuka performatywna, często ulotna, oparta na chwilowej akcji, utrwalona i działająca nadal poprzez przedmiot, dokumentację, film lub fotografię. Działanie może mieć miejsce w przestrzeni publicznej, galerii, pracowni. Zawsze jednak poprzez nie artysta angażuje się we wspólnotę. Niezależnie od medium i formy, sztuka jest zanurzona we wspólnym doświadczeniu, które kształtuje, komentuje, poddaje refleksji. Prezentowane na wystawie dzieła dotyczą szerokiego spektrum współczesnych zjawisk i problemów, związanych z doświadczeniem historycznym oraz nieustającymi przemianami społecznymi, politycznymi, ekonomicznymi i kulturowymi.

Informacje praktyczne:

– wstęp bezpłatny

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/oprowadzanie-kuratorskie-po-wystawie-kolekcja-w-dzialaniu/

 

Na ryby, po muszle nad morze, Muzeum Sopotu

Jubileuszowa 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”!

Muzeum Sopotu jak co roku uczestniczy w tych obchodach. Zapraszamy do udziału w warsztatach rodzinnych pt. „Na ryby, po muszle nad morze”.

Jubileuszowa 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”!

Muzeum Sopotu jak co roku uczestniczy w tych obchodach. Zapraszamy do udziału w warsztatach rodzinnych pt. „Na ryby, po muszle nad morze”. Wakacje już za nami, ale to nie znaczy, że nie możemy odpowczywać. Zabawa nad morzem nigdy się nie kończy. W ramach warsztatów zobaczymy wystawę pt. „Wczasy na wybrzeżu to najprzyjemniejszy wypoczynek” a po zwiedzaniu przygotujemy kompozycję łączącą różne techniki malarskie.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/na-ryby-po-muszle-nad-morze/

 

29. ZIEMIANKI - POLKI - EUROPEJKI, Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach

 

Zapraszamy do domu kultury w Silnie na uroczystą galę podsumowującą projekt „ZIEMIANKI–POLKI–EUROPEJKI”.
W programie:
– Występy dzieci i seniorów z gminy Chojnice
– Wystawa poświęcona lokalnym działaczkom z XIX i XXw.
– Poczęstunek, konkursy, zabawy

Podczas gali będzie można podziwiać efekty blisko półrocznej pracy różnych grup mieszkańców gminy Chojnice, którzy wzięli udział w warsztatach realizowanych w ramach projektu „ZIEMIANKI – POLKI – EUROPEJKI”. Zadanie zostało opracowane w oparciu o działalność lokalnych patriotek i działaczek z przełomu XIX i XXw – członkiń Koła Polek i Ziemianek.
Kobiety te przyczyniły się nie tylko do zachowania polskich tradycji, języka i kultury, ale również do budowania świadomego swoich praw i obowiązków społeczeństwa obywatelskiego. Działaczki były ziemiankami, Polkami i Europejkami w pełnym tych słów znaczeniu. Dążyły też do emancypacji i usamodzielnienia się kobiet. Kobietom z regionu oferowały nie tylko konkretny „fach”, ale też współtworzenie i postrzeganie kultury na europejskim poziomie.
W nawiązaniu do działań członkiń Koła Polek i Ziemianek, dla uczestników zadania zorganizowane zostały warsztaty taneczne, wokalne i plastyczne. Osoby te wspólnie zaangażowały się w przygotowanie w regionie obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Połączeni Dziedzictwem”, gdzie wykorzystały umiejętności zdobyte na warsztatach.
Realizacja projektu oraz wspólny finał umożliwia pokazanie, jak za pomocą sztuki można utrwalać i pielęgnować pamięć o losach członków własnej społeczności i jak lepiej zrozumieć historię swojej Ojczyzny oraz swoje w niej miejsce, a także przekonać się o wartości pamięci i procesu twórczego. Podkreśla też, nie tylko lokalny wymiar słowa „połączeni” – symbolizujący wspólnotę działań lokalnych, ale też ukazuje łączność naszej kultury i działalności z kulturą europejską.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/ziemianki-polki-europejki/ 

 

30.  Połączeni dziedzictwem - Europejskie Dni Dziedzictwa w Wyspie Skarbów GAK

 

Wyspa Skarbów GAK zaprasza na dzień otwarty Izby Pamięci Wincentego Pola w ramach EDD. W programie: spacer muzealny z przewodnikiem, prezentacja efektów warsztatów „Tkaniny barwione naturą”.

Połączeni dziedzictwem – Europejskie Dni Dziedzictwa w Wyspie Skarbów GAK

Program:

11.09.2022

* g.9.00-16.00 – „Zapad, odwieczerz czy waga?” – Dzień otwarty Izby Pamięci Wincentego Pola w ramach Rajdu rowerowego Rowerowa Wyspa organizowanego przez Fundację Family Challenge, dla uczestników wydarzenia zadaniem będzie odszukanie odpowiedzi ukrytej w przygotowanych specjalnie na tę okazję planszach;

* kuratorski spacer po wystawie „Wisła w dokumencie archiwalnym”; prezentująca dzieje rzeki Wisły od XIII w., przez czasy Rzeczypospolitej szlacheckiej, okres rozbiorów, dwudziestolecia międzywojennego aż po czasy współczesne. Wyselekcjonowane dokumenty i zdjęcia prezentują znaczenie Wisły w rozwoju gospodarczym ośrodków miejskich, żegludze i handlu oraz przedstawią jej walory przyrodnicze i rekreacyjne;

* prezentacja projektu dźwiękowego „Mapa dźwiękowa Wisły na Mazowszu” Piotra Dąbrowskiego w ramach projektu „Rozśpiewana swoim szumem”, na którym znalazło się niespełna 160 minut nagrań sporządzonych w 40 lokalizacjach na mazowieckim odcinku rzeki. Ich zadaniem, jest zadanie słuchaczom pytania czy nad Wisłą znajdują się jeszcze miejsca dziewiczo przyrodnicze, do których nie docierają odgłosy cywilizacji, a jeśli tak, jak można przeciwdziałać temu zjawisku i pomóc lepiej chronić walory przyrodnicze królowej polskich rzek . Projekt “Rozśpiewana swoim szumem. /Mapa dźwiękowa Wisły na Mazowszu” realizuje Fundacja Nobiscum dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego./

*Dopełnieniem wydarzenia będzie o godz. 12.00 wernisaż prac uczestników warsztatów pt. Tkaniny barwione naturą (27.08, 03.09.2022) prowadzonych przez artystkę Katarzynę C Marciniak, na których tworzono tkaniny techniką ecoprint nazywaną zamiennie drukiem botanicznym, ecodrukiem czy barwieniem kontaktowym. Warsztaty odbywają się w ramach projektu stypendialnego „Bliskość Natury” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

https://edd.nid.pl/wydarzenia/polaczeni-dziedzictwem-europejskie-dni-dziedzictwa-w-wyspie-skarbow-gak/ 

KLAUZULA INFORMACYJNA


Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), publ. Dz. Urz. UE L Nr 119, s. 1 informujemy, iż:
 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Muzeum Zamkowe w Malborku (ul. Starościńska 1, 82-200 Malbork) reprezentowane przez Dyrektora.
 2. W sprawach z zakresu ochrony danych osobowych mogą Państwo kontaktować się z Muzeum Zamkowym w Malborku pod adresem e-mail: inspektor@zamek.malbork.pl
 3. Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy cywilnoprawnej.
 4. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji ww. celu z uwzględnieniem okresów przechowywania określonych w przepisach odrębnych, w tym przepisów archiwalnych.
 5. Podstawą prawną przetwarzania danych jest art. 6 ust. 1 lit. b) ww. rozporządzenia.
 6. Odbiorcami Pani/Pana danych będą podmioty, które na podstawie zawartych umów przetwarzają dane osobowe w imieniu Administratora.
  Osoba, której dane dotyczą ma prawo do:
  - dostępu do treści swoich danych oraz możliwości ich poprawiania, sprostowania, ograniczenia przetwarzania oraz do przenoszenia swoich danych, a także - w przypadkach przewidzianych prawem - prawo do usunięcia danych i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Państwa danych.
  - wniesienia skargi do organu nadzorczego w przypadku gdy przetwarzanie danych odbywa się z naruszeniem przepisów powyższego rozporządzenia tj. Prezesa Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Podanie danych osobowych jest warunkiem zawarcia umowy cywilnoprawnej. Osoba, której dane dotyczą jest zobowiązana do ich podania. Konsekwencją niepodania danych osobowych jest brak możliwości zawarcia umowy. Ponadto informujemy, iż w związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych nie podlega Pan/Pani decyzjom, które się opierają wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu, o czym stanowi art. 22 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.