Projekt Henryka von Plauen obrona Malborka przygotowany w ramach obchodów Roku Grunwaldzkiego, jest międzynarodową wymianą młodzieży z Polski, Litwy i Niemiec, dla których legenda Bitwy pod Grunwaldem i dawne dzieje stały się inspiracją do spotkania z rówieśnikami z innych krajów, rozwijania wspólnych pasji i zainteresowań. Przez 8 dni, 30-osobowa grupa młodych ludzi z trzech krajów, w wieku od 16 do 20 lat realizuje wspólny program zajęć oparty na symulacji i rekonstrukcji wydarzeń sprzed 600 lat, kiedy zakon krzyżacki pod wodzą Henryka Von Plauena szykował się do obrony malborskiej twierdzy po przegranej bitwie. Tematyką projektu jest kultura, sztuka i dziedzictwo kulturowe oparte na uniwersalizmie średniowiecza,. Młodzież przygotowuje się i uczestniczy w projekcie wcielając się w postaci żyjące w określonym czasie historycznym, warunkach, poznając tło epoki, razem pokonując wyzwania, bawiąc się i ucząc współpracy, przyczynia się do odkrycia ponadnarodowościowych korzeni. Językiem komunikacji wszystkich uczestników będzie język angielski.
Jednym z etapów wspólnej trzydniowej wędrówki z Nowego do Malborka jest zamek w Kwidzynie. Gospodarzami dla grupy międzynarodowych wędrowców są uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie, wspierani przez Bractwo Rycerskie.
W dwudniowym programie przewidziane są min. nocleg młodzież na zamku w Kwidzynie, zagadki historyczne, wspólne gry i zabawy integracyjne, obowiązkowy ubiór uczestników w stroje z epoki, jarmark średniowieczny, pokazy dawnych rzemiosł, pokazy i nauka sztuki średniowiecznych walk, turnieje, nauka tańców średniowiecznych i wspólny śpiew pieśni łacińskiej w katedrze kwidzyńskiej dla społeczności lokalnej.
Projekt jest finansowany w ramach programu DG Edukacja i Kultura Młodzież w Działaniu.
Organizatorzy projektu:
Muzeum Zamkowe w Malborku
Muzeum w Kwidzynie
Partnerzy gry historycznej w Kwidzynie:
Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie – Młodzieżowe Koło Przyjaciół Zamku
Bractwo Rycerskie – Prokuratoria Pomezańska, Kwidzyn
Patronat Medialny – Dziennik Bałtycki